Bądź sobą ! Ucz się języków obcych !

Jak wiadomo, o gustach się nie dyskutuje. Mimo że drażni mnie telewizyjna reklama Snickersów, muszę przyznać, że ma świetną puentę, która ratuje ten dość mało wyrafinowany spot.

Właśnie, zjedz Snickersa … bo kiedy jesteś głodny, nie jesteś sobą.

snickers

A kiedy nie jesteś sobą, nic ci nie idzie, nawet nauka, zwłaszcza języka obcego. W tym ostatnim przypadku, jak mało kiedy, chcemy być sobą, bo mówienie to nic innego niż wyrażanie siebie samego. Uczucie, że zasoby językowe, którymi dysponuję ograniczają mnie w tym jest jednym z bardziej frustrujących i leży u podstaw speaking barrier. Dlaczego? Bo „tracąc siebie” przestajemy być autentyczni. Autentyczność z kolei to klucz do pozytywnej motywacji. Czuję się zmotywowany, gdy czytam tekst, który m n i e (a nie mojego nauczyciela) interesuje, opowiadam o  s o b i e  i o sprawach dla  m n i e  istotnych, mówię wtedy całym sobą … Jeżeli zatem „ja” i „język, którym się posługuję”, to dwa różne światy (mam tyle do powiedzenia na ważny dla mnie temat, a nie umiem tego wyrazić), tracę chęć do takiej rozmowy.

Przekonałam się o tym na nowo, gdy do nauki wróciła po przerwie – wcześniej niż to zapowiadała – moja dawna słuchaczka. Okazało się, że do porzucenia innych niecierpiących zwłoki obowiązków i powrotu na zajęcia językowe skłoniła ją opisana wyżej frustracja. Tym razem było nawet gorzej – sprawa miała wymiar finansowy! Otóż okazało się, że z powodu słabszej znajomości języka, firma mojej znajomej straciła potencjalnego klienta. I nie była to kwestia rażących braków gramatycznych czy słownikowych. Podczas spotkania, zamiast błyszczeć i brylować jak zwykle (a znam ją dobrze, wiem, że potrafi), zachowywała się zupełnie jak nie ona, potykając się o własne słowa, cały czas myśląc tylko o tym, że … przecież robi błędy ! W rezultacie, kontrakt przypadł innej bardziej przebojowej osobie, która – żeby dodać sobie animuszu – pewnie zjadła przed spotkaniem Snickersa… A ja, dociekając przyczyn porażki mojej znajomej, usłyszałam: „Jak mówię po angielsku, nie jestem sobą!”.

Hanna Szulczewska
www.puenta.eu

tel. kom. +48 601 20 25 81

e-mail: puenta@puenta.eu

Kontakt

Hanna Szulczewska

ul. Wilanowska 16/20 m 39

00-422 Warszawa

NIP: 526-118-78-10

REGON: 010836400

Nr konta bankowego: 18 1050 1038 1000 0090 6027 7945


Formy płatności:

- karta

- przelew

- gotówka

Klienci