D-I-Y, czyli zestaw przydatnych narzędzi językowych

Kto pamięta jeszcze Bolka i Lolka, Zwierzyniec, Teleranek czy Smoka Telesfora? Mniej zaawansowanym medialnie czytelnikom wyjaśniamy, że była to kiedyś żelazna ramówka polskiej telewizji. Żelazna, bo niewzruszona trwała przez lata. Wiosna, lato, jesień, zima … ciągle te same programy, wśród których – sama nie wiem, dlaczego – szczególnym upodobaniem darzyłam pana Adama Słodowego i jego kultowy program, „Zrób to sam”, czyli „Do It Yourself !” – jak powiedziałby Anglik i zapewne od razu pognał do lokalnego D-I-Y.

Podążając za nim, polecamy dzisiaj podręczny zestaw D-I-Y, niezbędny każdemu, kto chce na poważnie uczyć się języka obcego. Dostępny na wyciągnięcie ręki, nie obciąża wypchanej dokumentami teczki, ani tym bardziej szkolnego tornistra. Wystarczy wejść w naszą nową zakładkę Narzędzia Językowe, by znaleźć praktyczne porady i źródła.

Na początek, polecamy dobre słowniki do nauki języka angielskiego i włoskiego.

Dlaczego są dobre i czym się wyróżniają?

Otóż gdyby budowanie zdań i wypowiedzi przyrównać do budowy domu, można powiedzieć, że słowa to cegiełki. Budowanie ściany z cegieł nie jest bardzo trudnym zajęciem. Jeżeli jednak będziemy je składać bez ładu, dom może wyglądać dziwnie …

31207959   dom 20.03 002

a nasze zdania będą stylistycznie wykoślawione lub wręcz postawione do góry nogami. A jeżeli nie zadbamy o spoiwo, dom szybko legnie w gruzach, a nasza wypowiedź stanie się po prostu niezrozumiała.

Dobrze dobrane cegły to właściwie dobrane słowa użyte w odpowiednim kontekście. Spoiwo to łączniki, które pozwalają nam budować zdania złożone i układać je w logiczny ciąg. Dobry słownik powie nam zatem, jak i gdzie danego słowa użyć: czy jest to wyraz potoczny, którego lepiej nie stosować w tekście bardziej oficjalnym, czy też dany rzeczownik jest na przykład niepoliczalny, co w angielskim wywołuje straszne konsekwencje. Dobry słownik powie też, w jakim towarzystwie słowo lubi się pokazywać: czy występuje z jakimś przyimkiem (np. to look at) albo czy kogoś lubi, a kogoś innego nie znosi, jak na przykład formy gerund (I want to do something, nigdy: doing !). W końcu, dobry słownik powie, czy dany łącznik oznacza wynikanie (so, therefore), kontrast (unlike, contrary to) czy porządkuje tekst (firstly, then, finally).

Słowniki języka angielskiego przeznaczone dla osób uczących się języka, nazywają się na ogół learner’s dictionaries. Takich zatem szukajmy !

W narzędziach znajdziecie też klasyczną dziesiątkę, czyli 10 podręczników do angielskiego, które przetrwały próbę czasu i od wielu lat cieszą się sympatią uczniów i nauczycieli.

Miłośnikom włoskiego oferujemy szereg przydatnych narzędzi do nauki tego języka, takich jak odmiany czasowników regularnych i nieregularnych, przydatne zwroty w życiu codziennym, czy linki do ciekawych stacji radiowych i telewizyjnych. Jeżeli tego będzie wam mało, polecamy całą serię artykułów o niuansach języka włoskiego, przez które bezpieczne przeprowadzi was sycylijski James Błąd. Polecamy je wszystkim. To ważne, żeby nie wpaść przy pierwszej językowej misji, mówiąc na przykład uno momento, za to w barze zachować się zawsze z włoską klasą … A Martini. Shaken, not stirred.

Hanna Szulczewska & Salvatore De Bello

majsterkowac

tel. kom. +48 601 20 25 81

e-mail: puenta@puenta.eu

Kontakt

Hanna Szulczewska

ul. Wilanowska 16/20 m 39

00-422 Warszawa

NIP: 526-118-78-10

REGON: 010836400

Nr konta bankowego: 18 1050 1038 1000 0090 6027 7945


Formy płatności:

- karta

- przelew

- gotówka

Klienci