Instant English, czyli jak się uczyć języka obcego gdy pełno w nas złych nawyków językowych

Angielski to nasze esperanto, współczesna lingua franca. Panuje na ziemi, morzu i w przestworzach. Dlaczego akurat ten język tak się upowszechnił? Przecież nie jest to wcale najłatwiejszy system językowy. Niczym angielski gentleman, ma liczne dziwactwa. Weźmy chociażby Present Perfect: czas, jakiego nie zna żadna inna gramatyka, a do tego multum synonimów, idiomatycznych phrasal verbs, no i jeszcze ta okropna … wymowa.

Chcąc zmierzyć się z pytaniem o skuteczność w nauczaniu języków obcych, trzeba przyznać, że to właśnie ona, nieszczęsna pronunciation, stanowi jeden z bardziej zaniedbywanych obszarów w nauczaniu angielskiego. Dlaczego uczymy (się) jej na ogół z marnym skutkiem? Czy to na pewno kwestia „słuchu”, którego rzekomy brak ma być przyczyną naszych niepowodzeń w tej dziedzinie? Temu pytaniu poświęcę więcej miejsca w kolejnych odcinkach nowego wątku. Nazwałam go Instant English, bo na jego łamach będę publikować łatwe do przyswojenia (niczym każdy środek z gatunku „instant”) a zarazem skuteczne sposoby radzenia sobie z najczęstszymi problemami w nauce angielskiego. W mojej – już wcale nie-skromnej – karierze  wykładowcy stworzyłam pokaźną listę powszechnych trudności i tak zwanych „typowych błędów”. Mam nadzieję, że w wielu przypadkach udało mi się także wypracować odpowiednie remedium. Oprócz praktycznych uwag, chcę także zamieszczać krótkie i przystępne (czyli właśnie „instant” 🙂 ) teksty o wybranych zjawiskach językowych, dzięki którym – mam nadzieję – łatwiej będzie je zrozumieć. Wówczas prawidłowe opanowanie np. czasu czy trybu warunkowego, lub zmiana złego nawyku, okażą się bardzo proste. Zapraszam do lektury. Na pierwszy ogień pójdzie wymowa.

PS Bardzo liczę na współudział naszych Czytelników. Co było, lub nadal jest dla Was najtrudniejsze w nauce angielskiego? A może macie swoje sposoby, dzięki którym udało się te trudności pokonać?

Hanna Szulczewska

www.puenta.eu

tel. kom. +48 601 20 25 81

e-mail: puenta@puenta.eu

Kontakt

Hanna Szulczewska

ul. Wilanowska 16/20 m 39

00-422 Warszawa

NIP: 526-118-78-10

REGON: 010836400

Nr konta bankowego: 18 1050 1038 1000 0090 6027 7945


Formy płatności:

- karta

- przelew

- gotówka

Klienci