Plateau, czyli językowa mielizna

We współczesnym, omotanym siecią Internetu świecie trudno jest się nudzić. Atrakcyjność wirtualnej oferty jest nie do odparcia. Tak wiele możemy dzięki niej zrobić i osiągnąć praktycznie nie wychodząc z domu.

I w dużej mierze jest to prawda. Odrobina samozaparcia, dobrej woli, motywacji i w zasadzie … nie ma problemu.

A jednak zjawisko zniechęcenia dopada nas znacznie częściej niż wówczas, gdy rzeczywistość pozostawiała nam o wiele prostsze wybory.

W nauce języka obcego dobrze znane jest zjawisko plateau, momentu, w którym opadają nam skrzydła. Mimo że tak dobrze nam dotąd szło, raptem osiadamy na mieliźnie. Nie pomagają nowe atrakcyjne aplikacje, noworoczne postanowienia czy inne zaklinanie rzeczywistości. Czar prysł. Nigdy się już tego nie nauczę, słowem się nie odezwę … Dlaczego tak się dzieje? Bo tak, i już!

Jak sobie z tym radzić? Nie panikować, odpuścić! Na chwilę, nie za długą, ale dać sobie spokój. Po miesiącu czy dwóch magiczna klapka w mózgu sama się odblokuje. Ręczę.

No dobrze, to była psychologia, czyli, jak w starym dowcipie, wersja demo. Teraz konkretniej.

Zjawisko plateau najczęściej pojawia się na poziomie intermediate, niegdyś „średnio zaawansowanym”.  Gdy za na nami już praktycznie cała gramatyka i najważniejsze obszary słownictwa, nagle okazuje się, że dalej nic z tego nie wynika. Nie ma postępu. Dlaczego? Bo jesteśmy na zupełnie innym etapie nauki. Teraz sukces leży w o wiele większym stopniu w naszych rękach. A więc: nie nauczę się pisać, jeżeli pisać sam(a) nie będę. I to nie wypracowań na szkolne zajęcia, lecz tekstów autentycznych: służbowych emaili w pracy, prywatnych wpisów na Facebooku, czy nawet świątecznych życzeń. Rozumieć ze słuchu nie nauczę się, jeśli wreszcie nie wyłączę napisów z filmu, choćbym na początku z nudów zasypiał(a) przed telewizorem. Wreszcie, bariery w mówieniu nie pokonam, jeżeli się w końcu się nie odezwę … Tak jest i inaczej nie będzie. Na pewnym stopniu zaawansowania, nikt za nas już tego nie zrobi. A więc Słuchaczu nasz średnio zaawansowany: mów, słuchaj i pisz – byle samodzielnie. Tylko to wyciągnie cię z językowej mielizny. Gwarantuję!

Hanna Szulczewska
www.puenta.eu

mielizna

tel. kom. +48 601 20 25 81

e-mail: puenta@puenta.eu

Kontakt

Hanna Szulczewska

ul. Wilanowska 16/20 m 39

00-422 Warszawa

NIP: 526-118-78-10

REGON: 010836400

Nr konta bankowego: 18 1050 1038 1000 0090 6027 7945


Formy płatności:

- karta

- przelew

- gotówka

Klienci